EPSO-G įmonių grupės strategija: strateginiai projektai, regioninė plėtra ir efektyvumas


2017-03-07
  • Team.jpg

Energijos perdavimo ir mainų infrastruktūrą valdanti EPSO-G įmonių grupė antradienį pristatė penkerių metų veiklos strategiją, kurioje apibrėžtos svarbiausios veiklos kryptys iki 2022 metų, numatyti finansiniai grupės tikslai bei uždaviniai.

Strategijoje įvardintos keturios svarbiausios įmonių grupės veiklos kryptys - tai tvarus įmonių grupės augimas ir ilgalaikė nauda akcininkams, regioninės veiklos plėtra ir strateginių projektų įgyvendinimas. Ne mažiau svarbios kryptys yra efektyvi veikla bei kuriančios ir pažangios organizacijos suformavimas.

Vidutinė grupės nuosavybės grąža per artimiausius penkis metus sieks 6,4 proc., o veiklos pelnas (EBITDA) periodo pabaigoje bus ne mažesnis nei 70 mln. eurų. Šie tikslai nustatyti įvertinus reguliacinę aplinką, numatančią, kad didesnė nei ribinė grąža yra skiriama mažinti energijos perdavimo kainą vartotojams kitais metais bei įsipareigojimą atsiskaityti už grupei priklausančio energijos perdavimo operatoriaus „Litgrid“ nuosavybės teises.

Pasak energetikos ministro Žygimanto Vaičiūno, pastarieji metai EPSO-G grupei buvo reikšmingų permainų laikotarpis, siekiant sukurti tvirtą pamatą svarbiausių Lietuvos energetikos tikslų įgyvendinimui ir užtikrinti, kad strateginiai projektai bus įgyvendinti laiku, o valstybės turtas būtų valdomas skaidriai, efektyviai ir pagal aukščiausius vakarietiškus standartus.

„Po šiais žodžiais slypi didelė pareiga, atsakomybė, pasitikėjimas ir lūkesčiai, kurie užsitarnaujami ir pateisinami realiais darbais. EPSO-G grupei patikėta užtikrinti Lietuvos energetikos sistemos saugumą ir patikimumą ją visiškai integruojant į Europos energetikos sistemą, kurti ilgalaikę naudą pagrindinei savo akcininkei – valstybei ir kiekvienam vartotojui, užtikrinant, kad jis gaus energiją visada ir geriausia kaina. Kiekviena grandis privalo deramai atlikti tai, kas jai priklauso, kad galėtume užauginti ir skinti šiuos bendro darbo vaisius“, - sakė energetikos ministras, atstovaujantis EPSO-G grupės akcininką – valstybę.

Pasak strategiją pristačiusio EPSO-G generalinio direktorius Rolando Zuko, geopolitinė situacija ir verslo konkurencingumo iššūkiai lemia naujus poreikius, galimybes ir atsakomybes. Todėl siekiama sukurti stabiliai, efektyviai ir skaidriai veikiančią įmonių grupę, gebančią įgyvendinti Lietuvos žmonėms ir šalies ūkiui ekonomiškai svarbius projektus.

„Įgyvendindami EPSO-G strategiją, siekiame svariai prisidėti prie šalies konkurencingumo didinimo. Konkurencinga energijos kaina yra vienas svarbiausių faktorių šalies verslui, pramonei, užsienio investuotojams. Todėl sukūrę išplėtotą ir stabiliai veikiančią energijos perdavimo ir mainų infrastruktūrą, atversime galimybes vartotojams už energiją mokėti ne daugiau nei kaimyninėse valstybėse“, - pristatydamas strategiją akcentavo R. Zukas.

Strateginiai projektai

Strategijoje nurodyti strateginės reikšmės EPSO-G įmonių grupės projektai, kuriems bus teikiamas ypatingas dėmesys. Elektros energetikos srityje svarbiausia užduotis – tinkamai pasirengti sinchronizacijai su kontinentinės Europos tinklais (KET).

Siekiant efektyviai išnaudoti gerai išplėtotą šalies dujų infrastruktūrą ir suskystintų dujų terminalo teikiamą konkurencinį pranašumą, bendradarbiaujant su kitomis Baltijos šalimis, EPSO-G įmonių grupė sukurs regioninę dujų rinką iki 2019 m. pabaigos ir sieks išplėsti dujų biržos operatoriaus „GET Baltic“ veiklą. Numatoma, kad iki 2021 m. pabaigos su Lenkijos partneriais bus  įgyvendintas Lenkijos–Lietuvos dujotiekių jungties projektas (GIPL). Užbaigus šį projektą Baltijos šalys bei, numatoma, Suomija taps bendros ES dujų rinkos dalimi.

Energijos išteklių biržos operatorius BALTPOOL užtikrina skaidrią ir patogią prekybą biokuru, todėl EPSO-G sieks, kad sukauptomis žiniomis ir sukurtais produktais pasinaudotų regiono valstybės. Bendrovei keliama užduotis - įgyvendinant plėtros projektus BALTPOOL pajamos iš veiklų ne Lietuvos rinkose po trijų metų sudarytų ne mažiau kaip 10 proc.

Efektyvumas ir pasitikėjimas

Pasak R. Zuko, įgyvendinant visai šaliai svarbius energetikos projektus itin svarbi bus efektyvumo kryptis – skiriamas didelis dėmesys ne tik ekonominei vykdomų projektų kaštų ir naudos analizei bei rizikos veiksnių vertinimui, bet ir pirkimų pagrįstumui bei skaidrumui. Strategijoje keliama užduotis, kad nežiūrint numatomų investicijų, EPSO-G įmonių grupės pajamų augimas viršytų išlaidų augimo tempą.

Strategijoje taip pat itin svarbi įmonių grupės verslo kultūrai. Siekiama sukurti efektyvią, kompetentingą organizaciją, kurioje veikla grindžiama gerosios valdysenos praktika.

„Norime, kad mūsų akcininkas ir partneriai žinotų, kad visiems šalies žmonėms ir ūkiui svarbūs projektai bus įgyvendinti laiku neviršijant biudžeto, o darbuotojai didžiuotųsi, kad dirba  ambicingoje ir sąžiningoje organizacijoje, gebančioje keistis ir keisti“, – sakė R. Zukas.

Daugiau informacijos:

Andrius Vilkancas

„EPSO-G“ Komunikacijos vadovas

Mob. +370 691 71315

[email protected]

 

Papildoma informacija

Valstybei priklausančią bendrovę EPSO-G, įsteigtą 2012 m. liepos 4 d., valdo valstybei atstovaujanti įgaliota institucija – Lietuvos Respublikos Energetikos ministerija. EPSO-G įmonių grupę sudaro 7 bendrovės: patronuojanti bendrovė, trys dukterinės bendrovės ir trys paskesnio lygio dukterinės bendrovės. EPSO-G valdo 97,5 proc. elektros perdavimo sistemos operatoriaus „Litgrid“ AB  akcijų, 96,6 proc. dujų perdavimo sistemos operatoriaus AB „Amber Grid“ akcijų. 2016 m. sausio mėn. iš LITGRID įsigiję 67 proc. BALTPOOL UAB  akcijų, EPSO-G tapo tiesioginiu energijos išteklių biržos operatoriaus valdytoju. Neturėdama kontrolinio akcijų paketo, EPSO-G dalį akcijų valdo dar 4 bendrovėse.

Paskutinė atnaujinimo data: 2017-03-09