Atsiveriant ES dujų rinkai, bus ieškoma strateginio dujų biržos „GET Baltic“ partnerio


2022-01-28
  • istockphoto-1164597066-612x612.jpg

Lietuvos dujų perdavimo sistemos operatorius „Amber Grid“, siekdamas išnaudoti atsiveriančios europinės dujų rinkos potencialą ir sudaryti galimybę regioninės dujų biržos „GET Baltic“ klientams pasiūlyti pažangiausius prekybos dujomis sprendimus, ketina skelbti biržos strateginio partnerio atranką. Planuojamam dalies „GET Baltic“ akcijų pardavimui atrinktam strateginiam partneriui šią savaitę pritarė „Amber Grid“ ir ją kontroliuojančios bendrovės „EPSO-G“ valdybos.

„Lietuvai, kitoms Baltijos šalims ir Suomijai naujai įrengtu dujotiekiu GIPL susijungus su Lenkija, o tuo pačiu ir su visos Europos dujų rinka, atsiveria didesnės tarptautinės prekybos dujomis galimybės. Strateginio partnerio ir investuotojo pritraukimas užtikrins dujų rinkos dalyvių prieigą prie naujausių technologinių sprendimų – prekybos ir kliringo sistemų. Taip pat šia būsima partneryste siekiame užtikrinti konkurencingą paslaugų kainodarą, spartesnį likvidumo augimą ir patraukliomis sąlygomis grįsta prekybą. Taip atliepsime Baltijos ir Suomijos šalių dujų rinkos dalyvių lūkesčius gauti aukščiausio lygio paslaugas“, – sako „Amber Grid“ generalinis direktorius Nemunas Biknius.

Tikimasi, kad kartu su patyrusiu strateginiu partneriu „GET Baltic“ dujų rinkos dalyviams pasiūlys modernią, pažangiais sprendimais grįstą dujų prekybos platformą, apimančią tiek trumpalaikius, tiek ilgalaikius produktus ir geriausią rinkos praktiką atitinkančias kliringo paslaugas. Tokį poreikį patvirtina ir biržos klientų nuomonės tyrimo metu identifikuoti lūkesčiai atnaujinti prekybos sistemą, įdiegti tobulesnius funkcionalumus ir pasiūlyti naujų prekybos galimybių.

„Mūsų tikslas – sustiprinti ir suformuoti brandžią regioninę dujų biržą. Strateginio partnerio atėjimas pritrauks į dujų rinką globalius žaidėjus, kurie atneš naudos rinkos dalyviams, biržos klientams ir padidins konkurenciją dujų rinkoje. Tai sukurs naudą per augsiančius dujų srautus, didesnes surenkamas pajamas už pasinaudojimą dujų perdavimo tinklu ir per kainų konvergenciją“, – sako N. Biknius.

Siekiant atrinkti tinkamiausią strateginį partnerį bus skelbiamas viešas tarptautinis konkursas. Jo medžiaga bus paskelbta 2022 m. vasario 1 d. Konkursas bus organizuojamas keliais etapais: vyks dalyvių atranka, konsultacijos dėl esminių sandorio sąlygų su atrinktais dalyviais ir pasiūlymų pateikimas bei vertinimas. Planuojama, jog strateginis partneris bus atrinktas šiais metais.

wStrateginio partnerio atrankoje galės dalyvauti bendrovės, turinčios ne mažesnę kaip 3 metų patirtį organizuojant dujų prekybą trumpalaikiais ir ilgalaikiais dujų produktais Europos Sąjungoje ir veikiantys pažangesnėje dujų rinkoje. Kvalifikacinius reikalavimus atitikęs ir didžiausią kainą už „GET Baltic“ akcijas pasiūlęs dalyvis galės įsigyti 66 proc. „GET Baltic“ akcijų paketą. Likusi dalis akcijų – 34 proc. – vėliau būtų parduodama opcionu tam pačiam investuotojui, jam įvykdžius pirkimo-pardavimo sutartyje numatytus įsipareigojimus, susijusius su naudos regioninei rinkai užtikrinimu.

„Amber Grid“ priklausanti dujų birža „GET Baltic“ yra licencijuota gamtinių dujų rinkos operatorė, turinti registruoto duomenų teikimo subjekto statusą (RRM) suteiktą agentūros ACER. Bendrovė administruoja elektroninę prekybos sistemą, kurioje vykdoma prekyba trumpalaikiais ir ilgalaikiais gamtinių dujų produktais su fiziniu pristatymu, prekybos aikštelėse esančiose Lietuvoje, bendroje Latvijos ir Estijos bei Suomijos prekybos aikštelėse. Kuriant gamtinių dujų prekybai pritaikytus sprendimus, siekiama didinti Baltijos šalių ir Suomijos didmeninės dujų rinkos likvidumą, konkurencingumą ir skaidrumą.

Per pastaruosius dvejus „GET Baltic“ veiklos metus pasiekti itin geri rezultatai: išplėsta veiklos geografija žengiant į Latvijos, Estijos ir Suomijos dujų rinkas, sukurtos palankesnės sąlygos kainų konvergencijai regione ir pasiūlytos rinkos dalyvių poreikius atitinkančios paslaugos.

2020 metų pradžioje, Estiją ir Suomiją sujungus naujam dujotiekiui „Balticconnector“, „GET Baltic“  pradėjo veiklą ir Suomijos rinkoje. Taip buvo užtikrinta nepertraukiama prekyba dujomis regione ir reikšmingai išaugo biržos dalyvių bei sandorių skaičius. Dėl naujų klientų ir didesnių prekybos apimčių „GET Baltic“ apyvarta per dvejus metus padidėjo beveik tris kartus, o bendrai biržoje buvo įsigyta apie 12 proc. viso Baltijos šalių ir Suomijos rinkoje suvartotų dujų kiekio.

Įsiklausant į didmeninės dujų rinkos dalyvių poreikius, nuolat tobulinant ir kryptingai regione plėtojant veiklą, 2021 m. prekybos apyvarta buvo didžiausia nuo biržos veiklos pradžios – 8 TWh gamtinių dujų.

Paskutinė atnaujinimo data: 2022-01-28