Baltijos šalių elektros sistemos sėkmingai sinchronizavosi su kontinentine Europa


2025-02-09
  • EPSO-G BŠENdiena1.png

2025 m. vasario 9 dieną 14:05 val., Estija, Latvija ir Lietuva sėkmingai sinchronizavo savo elektros sistemas su kontinentinės Europos sinchronine zona. Tai svarbus įvykis Baltijos šalims ir Europai, stiprinantis viso regiono energetinę nepriklausomybę ir atsparumą.

Sinchronizacija sudaro sąlygas Baltijos šalims valdyti savo elektros sistemas glaudžiai bendradarbiaujant su kitomis kontinentinės Europos šalimis, užtikrinant stabilų ir patikimą dažnio reguliavimą, taip padidinant regioninį energetinį saugumą. Anksčiau Baltijos šalių dažnio valdymas buvo priklausomos nuo Rusijos IPS / UPS sistemos, o dabar Baltijos šalys prisijungė prie kontinentinės Europos tinklo, aptarnaujančio daugiau kaip 400 mln. vartotojų 26 šalyse. Visos elektros energijos jungtys su Rusija ir Baltarusija visam laikui atjungtos.

„Lietuvos elektros sistema buvo priklausoma nuo Rusijos net 65 metus – daugiau nei pusę amžiaus. Dabar šį puslapį užverčiame galutinai: kartu su Latvija ir Estija prisijungiame prie kontinentinės Europos elektros tinklo ir įtvirtiname savo energetinę nepriklausomybę. Simboliška, kad prieš kelis dešimtmečius Baltijos kelias suvienijo mūsų tautas siekiant nepriklausomybės, o šiandien ją įtvirtiname ir energetikoje, atsijungdami nuo Rusijos ir prisijungdami prie Europos“, – sakė energetikos ministras Žygimantas Vaičiūnas.

„Baltijos šalių elektros sistemų sinchronizacija su kontinentine Europa – tai istorinis žingsnis, lyg tvirtas atsistojimas abejomis kojomis ant Europos tektoninės geopolitinės plokštės. Tai nauja trajektorija į tolesnę mūsų regiono energetinę nepriklausomybę ir saugumą. Šis pasiekimas vainikuoja ilgametį Lietuvos, Latvijos ir Estijos energetikų darbą bei glaudų bendradarbiavimą su Europos partneriais. Nuo šiol mūsų elektros sistema veikia vienoje erdvėje su likusia Europa, suteikdama tvirtą pagrindą tolesnei energetikos transformacijai ir atsinaujinančios energetikos plėtrai“, – teigia Mindaugas Keizeris, „EPSO-G“ vadovas.

„Šiandien minime svarbiausią dieną modernios Lietuvos energetikos istorijoje. Šiam žingsniui ruošėmės daugiau nei dešimtmetį. Pagaliau tapome visaverčiais Europos elektros infrastruktūros dalyviais. Sinchronizacija – tai mūsų energetinės laisvės garantija. Ji leidžia mums ne tik saugiau valdyti elektros sistemą, bet ir efektyviau integruoti atsinaujinančius energijos išteklius. Tai mūsų energetinės ateities pagrindas“, – sako Rokas Masiulis „Litgrid“ vadovas.

Šis procesas yra daugelio metų kruopštaus pasirengimo ir bendradarbiavimo tarp Baltijos šalių perdavimo sistemų operatorių – „Elering“ (Estija), „Augstsprieguma tīkls“ (Latvija), „Litgrid“ (Lietuva) ir jų partnerių kontinentinės Europos sinchroninėje zonoje rezultatas. Ypatingai svarbų vaidmenį atliko Lenkijos perdavimo sistemos operatorė PSE, kuri, būdama tiesiogine Baltijos šalių kaimyne ir fizine jungtimi su kontinentine Europa, koordinavo visą procesą. Šiam pasiekimui itin svarbūs buvo plataus masto infrastruktūros atnaujinimai Baltijos šalyse ir Lenkijoje.

Sinchronizaciją aktyviai remia Europos Sąjunga ir Europos elektros energijos perdavimo sistemos operatorių asociacija ENTSO-E, kurių indėlis apima bendrą investicijų į infrastruktūrą finansavimą, taip pat techninę ir eksploatacinę paramą. Sinchronizacijos projektai iš dalies finansuojami Europos Sąjungos lėšomis iš Europos infrastruktūros tinklų priemonės. 

Paskutinė atnaujinimo data: 2025-02-09