Energetiko profesijos laukia esminis lūžis – artimiausiu metu naujų specialistų poreikis išaugs tūkstančiais


2023-04-17
  • Depositphotos_109060670_PPT.jpg

Egzistencinė klimato kaitos grėsmė, energetinės Lietuvos nepriklausomybės būtinybė bei vykstanti energetikos transformacija didina energetikos specialistų poreikį. „Ignitis grupės“ ir „EPSO-G“ duomenimis, iki 2030 m. Lietuvai papildomai reikės bent 2500 energetikos specialistų ir kvalifikuotų darbininkų, iš jų jūrinės energetikos srityje dirbs apie 1500.

Lietuvos aukštojo mokslo agentūros (LAMA) duomenimis, energetikos kryptį renkasi apie 5-10 proc. studentų, stojančių į inžinerinės krypties studijas (2022 m. į tokias studijų kryptis stojo apie 2800 studentų). Tai aiškiai indikuoja, kad energetikų poreikis ateityje išliks milžiniškas, o pati energetika taps naująja IT sritimi, kur specialistai bus graibstomi, dėl jų konkuruos bendrovės.

„Prieš kelis dešimtmečius vyko informacinių technologijų sektoriaus lūžis, o dabar aiškiai matome, kad iš IT šį vaidmenį perima energetikos sektorius ir ateinančius dešimtmečius jos specialistų paklausa tik didės. Energetika ženkliai išsiplėtė ir šioje srityje dirbantys specialistai jau turi išmanyti ne tik įprastas IT technologijas, bet ir duomenų valdymą, dirbtinį intelektą, mašininį mokymąsi ir daugybę kitų sričių. Jau dabar atsinaujinančios energetikos specialistų paklausa Europoje auga kartais, ir mes dėl jų konkuruojame su didžiausiomis pasaulio energetikos bendrovėmis“, – sako „EPSO-G“ vadovas Mindaugas Keizeris.

„Balandžio 17-ąją minime Energetikų dieną. Ir tai puiki proga įsivertinti kaip esame pasiruošę įgyvendinti planus ir iki 2030 metų tapti energetiškai nepriklausomiems, o iki 2050 metų užtikrinti neutralų poveikį klimatui. Viena yra suplanuoti ir vystyti žaliąją energiją gaminančius saulės, sausumos ir jūrinio vėjo parkus, kita – užtikrinti, kad turėsime ir reikiamą kiekį energetikos specialistų“, – sako „Ignitis grupės“ valdybos narė, Grupės organizacinio vystymo vadovė Živilė Skibarkienė.

Siekiant spręsti energetikų poreikio iššūkius, didžiausios sektoriaus bendrovės „Ignitis grupė“ bei „EPSO-G“ drauge su Energetikos ministerija prieš metus pradėjo programą #EnergySmartSTART. Ji skirta moksleiviams, studentams ir visiems, kam įdomi energetikos tema. Per metus buvo rengiamos edukacinės ekskursijos, susitikimai mokyklose, skiriamos stipendijos.

Norima energetiko specialybe sudominti moksleivius, pritraukti daugiau stojančiųjų į energetikos studijas. Vien praėjusiais metais „Ignitis grupė“ skyrė 150 tūkst. eurų 50-čiai stipendijų, o „EPSO-G“ skyrė 36 tūkst. eurų 18-ai stipendijų Lietuvos aukštosioms mokykloms, kurios vykdo elektros ir energijos inžinerijos bei kitų energetikos transformacijai svarbių krypčių studijas.

Šiemet „Ignitis grupė“ jau paskelbė, kad skirs dvigubai daugiau stipendijų už 300 tūkst. eurų (100 pirmo ir antro kurso studentų po 300 eurų 10 mėnesių).

Programa taip pat skirta populiarinti energetiką kaip profesiją. Nuo jos pradžios keturiuose „Ignitis grupės“ objektuose – Vilniaus ir Kauno kogeneracinėse jėgainėse, Kauno hidroelektrinėje ir Kruonio hidroakumuliacinėje elektrinėje – apsilankė beveik 3000 dalyvių. #EnergySmartSTART lektoriai per metus susitiko su beveik 5000 mokinių ir studentų, surengė 118 vizitų į Lietuvos švietimo įstaigas.

Paskutinė atnaujinimo data: 2023-04-17