„Energy cells“ pradeda elektros energijos kaupimo įrenginių sistemos įgyvendinimo darbus


2021-12-06
  • Paspaudimas_1.jpg
  • Dainius Kreivys.jpg
  • Laimutė Pilukaitė.jpg
  • Rolandas_Zukas.jpg
  • Jyrki Pentilla.jpg
  • Rimvydas_Stilinis.jpg
  • Energy cells - Lietuvos kaupimo įrenginių sistemos žemėlapis.jpg

Momentinį elektros energijos rezervą Lietuvai turinčių užtikrinti kaupimo įrenginių operatorė "Energy cells" kartu su Energetikos ministru Dainiumi Kreiviu, Europos Komisijos atstovybės Lietuvoje, „EPSO-G“ ir „Fluence” bei „Siemens Energy” konsorciumo atstovais pirmadienį paskelbė simbolinę projekto įgyvendinimo darbų pradžią. Vilniuje, Šiauliuose, Alytuje ir Utenoje 200 megavatų (MW) ir 200 megavatvalandžių (MWh) suminės galios ir talpos energijos kaupiklių sistemą įrengti ir teikti momentinio izoliuoto elektros energetikos sistemos darbo rezervo užtikrinimo paslaugą įmonė pradės nuo kitų metų gruodžio.

„Projektas padės mums įgyvendinti vieną svarbiausių uždavinių iki sinchronizacijos – galimybę dirbti izoliuotu režimu. Pradedami statyti įrenginiai padės užtikrinti mūsų elektros sistemos stabilumą ir patikimumą įvykus trikdžiams. Jei visoje Lietuvoje dingtų elektra, šios baterijos iš karto pradėtų tiekti energiją ir atnaujintų energijos tiekimą“, – sakė ministras D. Kreivys.

Šių metų sausį įsteigus specialiosios paskirties bendrovę „Energy cells” buvo atlikti parengiamieji projekto darbai, užsitikrintas finansavimas – Europos Komisija patvirtino skirsianti iki 100 mln. eurų paramą kaupimo įrenginių priemonei pagal ES Ekonomikos gaivinimo ir atsparumo didinimo priemonę (RRF). Tai pirmasis tokio masto projektas Lietuvoje, kuriam buvo patvirtintas finansavimas pagal ES Ekonomikos gaivinimo ir atsparumo didinimo priemonę, taip pat tai pirmasis projektas, kuris šios priemonės pagalba jau pradedamas įgyvendinti.

„Šis projektas reikšmingas tiek Lietuvai, tiek visoms Baltijos valstybėms. Jis sustiprins Lietuvos energetikos sistemos atsparumą. Kartu šis europinio masto projektas yra vienas iš esminių komponentų sinchronizuojant Baltijos valstybių energetikos tinklus su kontinentine Europa. Taip ne tik bus pagerintas junglumas, bet ir įdiegtos inovacijos į Europos energetikos sistemą“, – sakė Europos Komisijos atstovybės Lietuvoje Politikos analizės ir apžvalgos grupės vadovė Laimutė Pilukaitė.

„Energijos kaupimo įrenginių sistema – dar vienas mūsų įmonių grupės projektas, skirtas sistemos saugumui ir patikimumui didinti. Kaip fizinis barjeras prisidės prie apsaugos nuo hibridinių atakų pasienyje su Baltarusija, taip „Energy cells” momentinio elektros energijos rezervo paslauga padės apsisaugoti nuo energetinių grėsmių ir galėsime sklandžiai įgyvendinti pradėtus sinchronizacijos projektus. Didžiuojuosi mūsų grupės įmonių žmonėmis, kurie supranta projektų svarbą ir prisideda prie jų įgyvendinimo visomis išgalėmis”, – sakė „EPSO-G“ vadovas Rolandas Zukas.

200 MW galios ir 200 MWh talpos energijos kaupimo įrenginius projektuoja, pagamins ir į elektros perdavimo sistemą prijungs tarptautinį konkursą laimėjęs bendrovių „Siemens Energy“ ir „Fluence“ konsorciumas. Jungtinės veiklos pagrindu projektą įgyvendinančios bendrovės laimėjo „Energy cells“ skelbtą tarptautinį sistemos įrengimo paslaugų ir energijos kaupimo technologijų pirkimo konkursą, su jomis pasirašyta 109 mln. eurų vertės sutartis, pagal kurią 15 metų po sistemos įjungimo bendrovės teiks ir garantines aptarnavimo bei priežiūros paslaugas.
„Šį 200 MW projektą sudaro keturios 50 MW energijos kaupimo sistemos, kuriose bus įdiegta naujausia ir pažangiausia „Fluence“ 6-osios kartos technologija. Džiaugiamės galėdami padėti „Energy cells“ ir „EPSO-G“ tapti pasauline lydere, diegiant naujoves perdavimo tinklų srityje“, – sakė „Fluence“ pardavimų ir rinkos plėtros viceprezidentas EMEA regione Brian Perusse.

„Subūrėme stipriausius šios srities specialistus, turime partnerius lyderius konsorciumą „Siemens energy“ ir „Fluence“, esame susitelkę ir pasiruošę pradėti įgyvendinimo darbus, kad kitų metų gruodį Lietuva jau turėtų momentinį elektros energijos rezervą“, – sakė „Energy cells“ vadovas Rimvydas Štilinis.

SVARBIAUSI PROJEKTO ETAPAI

2021 m. sausis
•    Įsteigta specialios paskirties 100 proc. EPSO-G valdoma dukterinė bendrovė "Energy cells".
•    Paskelbtas tarptautinis energijos kaupimo įrenginių sistemos projektavimo, gamybos, įrengimo Lietuvos EES darbų ir techninio aptarnavimo paslaugų pirkimo konkursas.

2021 m. liepa
•    Lietuvos Respublikos Vyriausybė paskyrė "Energy cells" momentinį elektros energijos rezervą Lietuvai turinčių užtikrinti kaupimo įrenginių operatore.

2021 m. spalis
•    „Energy cells“ pasirašė sutartį su pirkimą laimėjusiu „Siemens Energy“ ir „Fluence“ konsorciumu.
•    Europos Komisija patvirtino skirsianti iki 100 mln. eurų paramą kaupimo įrenginių priemonei pagal ES Ekonomikos gaivinimo ir atsparumo didinimo priemonę (RRF).

2021 m. lapkritis
•    Pradėti Energijos kaupimo įrenginių sistemos projektavimo darbai.

2022 m. birželis
•    Numatoma įrenginių sistemos statybos darbų pradžia.

2022 m. III ketvirtis
•    Planuojami sistemos testavimo darbai.

2022 m. gruodis
•    „Energy cells“ ketina pradėti teikti momentinio izoliuoto elektros energetikos sistemos darbo rezervo užtikrinimo paslaugą.

Paskutinė atnaujinimo data: 2022-04-06