„EPSO-G“ grupei „Moody‘s“ patvirtino kredito reitingą Baa1


2023-05-03
  • Depositphotos_386584042_L_croped.jpg

Energijos perdavimo ir mainų įmonių grupei „EPSO-G“ reitingų agentūra „Moody's Investors Service“, atlikusi kredito reitingo periodinę peržiūrą, patvirtino turėtą  Baa1 kredito reitingą su stabilia perspektyva.

„Praėjusiais metais sėkmingai žengėme į kapitalo rinką – išplatinome pirmąją su darnumu susietą obligacijų emisiją Baltijos šalyse. Šis žingsnis leidžia diversifikuoti „EPSO-G“ finansavimo portfelį, svariai prisideda užtikrinant didesnį perdavimo tinklų patikimumą, įgyvendinant darnumo tikslus ir mažinant poveikį aplinkai“, – sakė Mindaugas Keizeris, „EPSO-G“ vadovas.

Pasak M. Keizerio, patvirtintas Baa1 investicinio lygio kredito reitingas reikšmingas siekiant tvarių finansų – tai yra viena iš svarbių prielaidų strateginių energetikos projektų finansavimo užtikrinimui ir finansavimo diversifikavimo išplėtimui intensyvaus investavimo laikotarpiu.

Praėjusiais metais „EPSO-G“ išleido su darnumu susietų obligacijų emisiją ir pritraukė 75 mln. eurų. Už pirmąją tokio tipo obligacijų emisiją Baltijos šalyse „EPSO-G“ laimėjo vienoje iš „Nasdaq Baltijos rinkos apdovanojimai 2023“ kategorijų – svarbiausio įvykio Baltijos kapitalo rinkoje.

„EPSO-G“ pajamos 2022 metais sudarė 590 mln. eurų ir buvo 63 proc. didesnės lyginant su 2021 metais, kuomet jos siekė 363 mln. eurų. Įmonių grupės rezultatams reikšmingą įtaką turėjo dujų tarptautinių srautų pasikeitimas, taip pat spartus energijos kainų šuolis prasidėjus karui Ukrainoje – tai lėmė dvigubai iki 637 mln. eurų išaugusias įmonių grupės sąnaudas.

Įmonių grupės veiklos rezultatams teigiamos įtakos turėjo sėkmingas dujų bei biokuro biržų darbas, sklandžiai užbaigti ir tęsiami strateginiai infrastruktūros plėtros projektai. „EPSO-G“ grupės investicijos į Lietuvos energetinę nepriklausomybę stiprinančius projektus praėjusiais metais sudarė 140 mln. eurų.

Dėl išaugusių sąnaudų „EPSO-G“ grupės veiklos pelnas iki mokesčių, palūkanų, nusidėvėjimo ir amortizacijos (EBITDA) 2022 metais buvo neigiamas ir siekė -11,3 mln. eurų. 2021 metais EBITDA buvo 79,6 mln. eurų. Konsoliduotas įmonių grupės grynasis nuostolis 2022 metais sudarė 42 mln. eurų, palyginimui, 2021 metais grupė uždirbo 39,8 mln. eurų grynojo pelno.

Koreguota grupės EBITDA, skaičiuojama įvertinus perdavimo operatorių rezultatų korekciją vėlesniais metais už ankstesnius laikotarpius, faktinių technologinių nuostolių skirtumą su nustatytu kainoje bei kitus faktorius, išliko stabili ir siekė 62,6 mln. eurų. 2021 metų koreguota EBITDA buvo 63,8 mln. eurų. Atitinkamai koreguotas įmonių grupės grynasis pelnas pernai siekė 21,3 mln. eurų, 2021 metais jis sudarė 26,7 mln. eurų.

„EPSO-G“ įmonių grupę sudaro valdymo įmonė „EPSO-G“, bendrovės „Amber Grid“, „Baltpool“, „Energy cells“, „Litgrid“ ir „Tetas“ ir netiesiogiai kontroliuojama „GET Baltic“. „EPSO-G“ vienintelio akcininko teises ir pareigas įgyvendina Lietuvos Respublikos energetikos ministerija.

„Moody's Investors Service“ ataskaita

Paskutinė atnaujinimo data: 2023-05-03