„EPSO-G“ grupės strategija: naujoji energetika atvers žalios energijos potencialą ir eksporto rinkas


2024-10-24
  • EPSO-G grupes strategijos pristatymas.jpg

Energijos perdavimo ir mainų įmonių grupė „EPSO-G“ pristatė naują Grupės strategiją iki 2035 metų. Strategijos kryptys, kuriant infrastruktūrą ateičiai, stiprina energetinę nepriklausomybę, įgalina dekarbonizaciją, atveria eksporto rinkas bei užtikrina sistemos patikimumą ir saugumą. Didelis dėmesys skiriamas tarpsektorinėms partnerystėms ir tvarumui.

Iki 2035 metų „EPSO-G“ grupė, stiprinant Lietuvos energetinės nepriklausomybės siekį ir vystant tvarių energijos išteklių infrastruktūrą, planuoja investuoti 7–9 mlrd. eurų. Pagrindines investicijas planuojama skirti sinchronizacijai su kontinentinės Europos tinklais (KET), esamo elektros energijos tinklo stiprinimui ir jungčių plėtrai, gamtinių dujų tinklui ir naujiems projektams – vandenilio bei anglies dioksido tinklams, ilgalaikio energijos saugojimo ir energetinio centro – atveriančio regiono atsinaujinančių išteklių potencialą, infrastruktūrai.

„Atsinaujinančios energetikos plėtra stiprina Lietuvos energetinę nepriklausomybę, įgalina dekarbonizaciją, taip pat skatina ilgalaikes investicijas ir keičia visą energetikos sistemą. Planuojami projektai mūsų šalyje ir regione Lietuvai atveria galimybes tapti žaliosios energijos eksportuotoja. Siekiame sukurti ateities poreikiams pritaikytą naujosios energetikos sistemą, spartinti elektrifikaciją ir tarpsektorinę integraciją“, – sako Mindaugas Keizeris, „EPSO-G“ vadovas.

Naujosios energetikos strategijoje „EPSO-G“ grupė Lietuvos energetinę nepriklausomybę stiprins kurdama ateities infrastruktūrą, užtikrindama energetikos sektoriaus saugumą ir patikimumą bei būdama patikima partnere.

„Energetikos sektoriaus transformaciją laikome vienu esminių mūsų valstybės pokyčių. Kursime infrastruktūrą, kuria bus grindžiama klimatui neutralios energetikos sistema. Lygiagrečiai sieksime didinti sistemos lankstumą, užtikrinsime patikimumą ir atsparumą, taip prisidėdami ir prie nacionalinio saugumo. Suprantame ir tai, kad tokiai energetikos transformacijai būtinas glaudus įvairių industrijų bei pramonės šakų atstovų, investuotojų ir valdžios institucijų bendradarbiavimas. Todėl toliau sieksime išlikti patikimais valstybės ir verslo partneriais, vystant aplinkai draugišką infrastruktūrą ir sprendimus“, – pažymi M. Keizeris.

Strategijoje itin reikšmingas tiek esamų, tiek būsimų specialistų vaidmuo, todėl „EPSO-G“ grupė sutelkia dėmesį vieningai Grupės kultūrai, identitetui ir žmonių augimui. „Mūsų sėkmę lemia ekspertiškumas, nuolatinis augimas ir gebėjimas veikti kintančioje aplinkoje​. Žengiame į naujas sritis, kurioms reikia išplėsti turimas kompetencijas. Tad privalome būti patraukliu darbdaviu, kurį noriai renkasi Lietuvos ir tarptautiniai talentai“, ​– sako M. Keizeris.

„EPSO-G“ grupė, siekdama maksimaliai įgalinti atsinaujinančių išteklių energijos potencialą tiek šalies viduje, tiek Baltijos jūros regione​, planuoja plėsti biokuro rinką, energetikos infrastruktūros statybos ir priežiūros veiklą, dalintis sukaupta patirtimi teikiant konsultacijų paslaugas. Taip pat planuojama sudaryti sąlygas diegti didelės galios, itin greitų įkroviklių tinklą sunkiasvoriam transportui, spartinti atsinaujinančių energijos bei lankstumo išteklių prijungimą ir integraciją.

„EPSO-G“ grupės strategijoje reikšmingiausią kapitalo investicijų dalį sudarys esamos elektros energijos perdavimo infrastruktūros stiprinimas, pralaidumų didinimas, naujos jungtys, dujų perdavimo infrastruktūros optimizavimas, taip pat naujos vandenilio bei anglies dioksido tinklų, ilgalaikio energijos saugojimo ir energetinio centro infrastruktūros kūrimas. „EPSO-G“ grupė, skirdama  strategines investicijas energetiniam saugumui, siekia išlaikyti tvarius finansus ir stiprią finansinę padėtį. Projektų įgyvendinimui bus pasitelkiami mišrūs, nuosavo ir skolinto kapitalo šaltiniai​​ kartu pritraukiant paramą iš ES fondų bei plėtojant partnerystes. Tai leis „EPSO-G“ grupei užtikrinti finansavimą net itin daug kapitalo reikalaujančių ilgalaikių regioninių projektų įgyvendinimo atveju bei toliau auginti vertę akcininkui – valstybei – ir kurti naudą Lietuvos ekonomikai.

„Mūsų strategijos siekiai užtikrina ne tik Lietuvos energetinę nepriklausomybę, neutralumą klimatui, tačiau ir atveria galimybes prisidėti prie viso regiono augimo, sukuriant naudas valstybei, gyventojams ir verslui. Energetinė transformacija ir prieinami ištekliai sukuria palankias sąlygas – didina visos šalies konkurencingumą, pritraukia investicijas, kuria naujas darbo vietas, o visa tai lemia BVP augimą“, – teigia M. Keizeris, „EPSO-G“ vadovas.

„EPSO-G“ įmonių grupę sudaro valdymo įmonė „EPSO-G“ ir šešios tiesiogiai patronuojamos įmonės „Amber Grid“, „Baltpool“, „Energy cells“, „EPSO-G Invest“, „Litgrid“ ir „Tetas“. „EPSO-G“ ir Grupės įmonės taip pat turi „GET Baltic“, „Baltic RCC“ OÜ ir „TSO Holding“ AS akcijų. „EPSO-G“ vienintelio akcininko teises ir pareigas įgyvendina Lietuvos Respublikos energetikos ministerija.

„EPSO-G“ grupės strategija 2035

 

Paskutinė atnaujinimo data: 2024-10-24