Žalia šviesa strateginio dujotiekio tarp Lietuvos ir Lenkijos statyboms


2018-05-24
  • a 1.jpg

Lietuvos ir Lenkijos perdavimo sistemos operatoriai AB „Amber Grid“ ir GAZ-SYSTEM S.A. ketvirtadienį pasirašė tinklų sujungimo sutartį, kuria patvirtino galutinį sprendimą investuoti į dujotiekių jungties tarp Lenkijos ir Lietuvos (GIPL) projektą bei pradėjo dujotiekio statybos etapą.

„Po intensyvių ir konstruktyvių derybų etapo pereiname į realią jungties statybos stadiją. GIPL projektas yra vienas svarbiausių  projektų  mūsų šalies energetikoje, nes jis atveria duris Lietuvos ir Baltijos valstybių gamtinių dujų perdavimo sistemų integracijai į bendrą Europos dujų rinką, užtikrina dar vieną alternatyvų dujų šaltinį, o tuo pačiu didesnę ekonominę naudą bei energetinį saugumą visiems projekto partneriams. Kartu naujoji jungtis su mūsų strategine partnere Lenkija kuria naujas galimybes suskystintųjų gamtinių dujų terminalo veiklai ir sąlygas konkurencingesnėms gamtinių dujų kainoms šalies rinkoje“,  – sako energetikos ministras Žygimantas Vaičiūnas.

„GIPL projektas yra geras bendrų, kryptingų, aktyvių pastangų bei Europinio solidarumo pavyzdys. Įgyvendinus projektą Baltijos šalių ir Suomijos vartotojai turės didesnį gamtinių dujų tiekimo ir kainos pasirinkimą, o gamtinių dujų rinkos dalyviams atsivers naujos bendradarbiavimo perspektyvos“, – teigia „Amber Grid“ generalinis direktorius Saulius Bilys. 

Sudarius sutartį bus skelbiami rangos darbų bei vamzdžių pirkimo konkursai. Lietuvos teritorijoje GIPL dujotiekio statybos darbus numatoma pradėti 2019 m. kovo mėnesį, užbaigus tarptautinio viešojo pirkimo procedūrą. 

Planuojama, kad GIPL dujotiekio statyba bus baigta ir jungtis pradės veikti 2021 m. gruodžio mėn. Pagal projektą dujotiekio ilgis bus apie 500 km, iš jų Lietuvos teritorijoje – 165 km.
Pastačius dujotiekių jungtį sukurti pajėgumai, leisiantys Baltijos šalių kryptimi transportuoti iki 27 TWh gamtinių dujų per metus, o Lenkijos kryptimi – iki 22 TWh per metus, Baltijos šalių dujų rinkas pavers bendros ES dujų rinkos dalimi.

Apie GIPL projektą

Dujotiekių jungties tarp Lenkijos ir Lietuvos (GIPL) projektą vykdo Lietuvos gamtinių dujų perdavimo sistemos operatorius AB „Amber Grid“ ir Lenkijos gamtinių dujų perdavimo sistemos operatorius GAZ-SYSTEM S.A. GIPL projektas yra svarbus siekiant ES energetikos politikos tikslų įgyvendinimo, susijusių su gamtinių dujų tiekimo diversifikavimu ir saugumo užtikrinimu, konkurencijos dujų rinkoje skatinimu. GIPL projektu yra siekiama integruoti Baltijos šalių ir Suomijos dujų rinkas į bendrą ES rinką ir sukurti prieigą prie naujų dujų tiekimo šaltinių bei kelių ir taip padidinti dujų rinkos konkurencingumą Lietuvoje ir kaimyninėse ES valstybėse narėse, padidinti dujų tiekimo saugumą, patikimumą ir lankstumą BEMIP regione bei sukurti galimybes taikyti solidarumo mechanizmus ekstremalios situacijos atveju.
2015 m. gegužės 13 d. AB „Amber Grid“ ir GAZ-SYSTEM S.A. pasirašė trišalę sutartį su ES Inovacijų ir tinklų vykdomąja agentūra (INEA) dėl ES finansinės paramos projektui „Dujotiekių jungties tarp Lenkijos ir Lietuvos parengiamieji darbai iki statybos leidimų išdavimo“ finansuoti. Pagal šią sutartį projektui skirta iki 10,2 mln. eurų ES parama pagal Europos infrastruktūros tinklų priemonę (CEF). „Amber Grid“ skirta iki 2,51 mln. eurų.  

2015 m. spalio 15 d. AB „Amber Grid“ ir GAZ-SYSTEM S.A. pasirašė trišalę sutartį su INEA (ES Inovacijų ir tinklų vykdomąja agentūra) dėl ES finansinės paramos projekto veiklai „Dujotiekių jungties tarp Lenkijos ir Lietuvos statyba įskaitant papildomą infrastruktūrą“ finansuoti. Pagal šią sutartį projektui skirta iki 266,4 mln. eurų ES finansinė parama pagal Europos infrastruktūros tinklų priemonę (CEF). AB „Amber Grid“ skirta iki 57,9 mln. eurų.

Remiantis ACER 2014 m. rugpjūčio 11 d. sprendimu dėl tarpvalstybinio projekto sąnaudų paskirstymo, be ES finansinės paramos GIPL projekto statybos darbus finansuos Lietuva, Latvija ir Estija, padengdamos dalį GIPL infrastruktūros kaštų Lenkijos teritorijoje. 

2018 m. gegužės 11 d. tarp operatorių „Amber Grid“, GAZ-SYSTEM, „Conexus Baltic Grid“ (Latvija) bei „Elering“ (Estija) buvo pasirašyta sąnaudų paskirstymo sutartis, kuri nustatė procedūras bei principus, reikalingus įgyvendinti Europos energetikos reguliavimo institucijų bendradarbiavimo agentūros (ACER) sprendimą dėl GIPL projekto tarpvalstybinio sąnaudų paskirstymo. Šia sutartimi buvo užbaigtas GIPL projekto finansavimo užtikrinimas Lenkijos pusėje.

GIPL projektas įtrauktas į Europos Sąjungos bendrojo intereso projektų sąrašą, Europos dujų perdavimo sistemos operatorių tinklo (ENTSOG) dešimties metų plėtros planą, Baltijos (BEMIP) regiono perdavimo sistemos operatorių Dujų regioninį investicijų planą.


 

Paskutinė atnaujinimo data: 2018-05-24