Lietuvoje nuo sekmadienio neliko rusiškos naftos, dujų ir elektros importo


2022-05-23
  • LG 14 .jpg

Elektros biržos operatorė „Nord Pool“ priėmė sprendimą stabdyti „Inter RAO“ grupės įmonių, kurios vienintelės importuoja elektrą iš Rusijos į Baltijos šalis, prekybą rusiška elektra. Nuo sekmadienio rusiška elektra į Lietuvą nebėra importuojama. Rusijai pradėjus karą Ukrainoje, Lietuva jau yra atsisakiusi rusiškos naftos ir gamtinių dujų importo.

„Tai be galo svarbus riboženklis ne tik Lietuvos kelyje į energetinę nepriklausomybę. Tai mūsų solidarumo su kariaujančia Ukraina išraiška, nes negalime leisti, jog mūsų pinigais būtų finansuojama Rusijos karo mašina“, - sako energetikos ministras Dainius Kreivys.

Rusiškos elektros importas į Lietuvą pastaraisiais metais kryptingai mažėjo. 2021 metais jis sudarė 17 proc. bendro Lietuvos elektros importo ir 16 proc. bendro šalies elektros suvartojimo.

„Elektros prekybos su Rusija stabdymas neturės poveikio Lietuvos elektros perdavimo sistemai ir jos patikimumui. Šalies elektros poreikius užtikrins vietos elektrinės ir importas iš strateginių partnerių – Europos Sąjungos šalių per turimas jungtis su Švedija, Lenkija ir Latvija”, - teigia „Litgrid generalinis direktorius Rokas Masiulis.

R. Masiulis taip pat atkreipia dėmesį, kad trečiųjų šalių rinkos nėra susietos su Europos elektros rinka, o jų pasiūlymai neformuoja kainų Lietuvos prekybos zonoje, todėl prekybos su Rusija stabdymas neturės reikšmingo poveikio elektros kainoms Lietuvoje.

Pagrindiniai į Lietuvą importuojamos elektros srautai atkeliauja iš Švedijos, Lenkijos ir Latvijos. 2021 metais iš Švedijos buvo importuota 3,7 TWh, importas iš Latvijos sudarė 5 TWh, iš Lenkijos siekė 0,85 TWh. Importas iš šių šalių sudarė 83 proc. Lietuvos elektros importo.

Lietuva jau anksčiau ėmėsi veiksmų mažindama elektros importą iš trečiųjų šalių. Siekiant užtikrinti perdavimo tinklų stabilumą ir patikimą darbą, šių metų kovą buvo priimtas sprendimas iš Rusijos į Baltijos šalis importuojamos elektros kiekį sumažinti iki 300 MW. Atitinkamai sisteminių Lietuvos-Rusijos jungčių importo pajėgumai sumažinti iki 150 MW.

2020 metais buvo sustabdyti komerciniai srautai iš Baltarusijos per Lietuvos turimas jungtis.

Paskutinė atnaujinimo data: 2022-06-17