Pirmąjį 2020 m. pusmetį EPSO-G grupės pajamos augo iki 132 mln. eurų


2020-08-12
  • Veliava.PNG

VILNIUS. Greitai ir efektyviai prisitaikius prie dėl koronaviruso pandemijos pasikeitusių veiklos sąlygų, valstybės valdoma EPSO-G energijos perdavimo ir mainų įmonių grupė per pirmuosius šešis 2020 m. mėnesius uždirbo 132 mln. eurų pajamų. Tai 6,7 proc. daugiau, palyginti su 124,1 mln. eurų tuo pačiu laikotarpiu pernai.

EPSO-G grupės grynasis pelnas per šį laikotarpį siekė 19,6 mln. eurų, palyginti su 6,3 mln. eurų tuo pačiu laikotarpiu 2019 metais.

„Laiku priėmus reikiamus sprendimus, EPSO-G grupės bendrovės greitai ir efektyviai prisitaikė prie dėl COVID-19 viruso įvesto karantino reikšmingai pasikeitusių veiklos sąlygų. Dėl to, kovo viduryje Lietuvoje paskelbta ekstremali situacija pirmojo pusmečio grupės finansiniams rezultatams reikšmingo poveikio neturėjo – visos EPSO-G grupės įmonės dirbo pelningai ir kryptingai tęsė strateginių elektros ir dujų perdavimo sistemų integracijos su Europa darbus.

Teigiamiems grupės rezultatams didžiausios įtakos turėjo reguliuojamų paslaugų kainų pokytis, mažesnės veiklos sąnaudos ir antrąjį metų ketvirtį itin išaugęs dujų vartojimas šalies energetikos sektoriuje bei tranzitas Latvijos kryptimi. Taip pat lūkesčius viršijusi GET Baltic dujų biržos veikla Suomijos rinkoje bei pelningas rangos darbų bendrovės „Tetas“ darbas. 

Planuojame, kad elektroninės prekybos biržos „Baltpool“ bendradarbiavimas su didžiausia biokuro gamintojus ir vartotojus vienijančia Švedijos asociacija bei rudenį prasidėsiantis darbas Suomijos rinkoje dar labiau prisidės prie teigiamų grupės rezultatų.

Įgyvendinant šaliai svarbius strateginius projektus pirmąjį šių metų pusmetį kartu su Baltijos šalių ir Lenkijos sistemų operatoriais Europos Sąjungai pateikta paraiška antrajam sinchronizacijos etapui finansuoti, su Lenkijos kolegomis sutarta dėl pasiskirstymo darbais statant sudėtingiausią šio projekto jūrinę „Harmony Link“ jungtį. 

Itin palankiomis sąlygomis pasirašėme iki 65 mln. eurų vertės paskolos sutartį su Europos investicijų banku dėl GIPL dujotiekio jungties finansavimo. Šio viso regiono dujų rinkai svarbaus dujotiekio tiesimo darbai pačiame įkarštyje – baigiami sudėtingiausi darbai klojant vamzdyną po didžiausiomis šalies upėmis, netrukus bus nutiesta pirmasis 100 kilometrų trasos ir ryškėja, kaip galima efektyviau išnaudoti regioninį jau kitų metų pabaigoje pradėsiančios veikti jungties potencialą.

Mes ir toliau atidžiai stebime situaciją dėl COVID-19 viruso ir ruošiamės atitinkamai koreguoti savo veiksmus, jei to prireiktų,“ - pirmojo pusmečio veiklos rezultatus komentavo EPSO-G generalinis direktorius Rolandas Zukas.

Paslaugų paklausa ir kokybė

Per pirmuosius šešis 2020 m. mėnesius aukštos įtampos perdavimo tinklais šalies gyventojų ir verslo poreikiams perduota 4 932 mln. kilovatvalandžių (kWh) elektros energijos, t.y. 4,2 proc. mažiau, palyginti su tuo pačiu laikotarpiu pernai. Tai iš esmės atitiko bendrą šalies ūkio raidos tendenciją – preliminariais Statistikos departamento duomenimis Lietuvos bendrasis vidaus produktas pirmąjį šių metų pusmetį sumažėjo 5,1 proc.

Per pirmuosius šešis 2020 m. mėnesius Lietuvos vartotojams buvo transportuota 12 556 GWh gamtinių dujų. Gamtinių dujų suvartojimas, palyginti su tuo pačiu laikotarpiu 2019 m., kuomet buvo transportuota 12 551 GWh, beveik nepakito. Tai lėmė antrąjį metų ketvirtį itin išaugęs dujų vartojimas šalies energetikos sektoriuje ir tranzitas Latvijos kryptimi, kuris atsvėrė sumažėjusią dujų transportavimo paslaugų paklausą per pirmuosius tris šių metų mėnesius.

2020 m. pirmąjį pusmetį GET Baltic gamtinių dujų biržos prekybos apimtis išaugo iki 3 854 GWh ir palyginti su tuo pačiu laikotarpiu 2019 metais, padidėjo daugiau nei du kartus. Didžiausios įtakos tam turėjo nuo metų pradžios pradėta veikla Suomijoje.

2020 m. „Baltpool“ energijos išteklių biržoje centralizuotos šilumos tiekimo įmonės, nepriklausomi šilumos gamintojai ir pramonės įmonės įsigijo 226 tūkst. Tne. biokuro, t.y 19,4 proc. mažiau, palyginti su tuo pačiu laikotarpiu 2019 metais. Tai labiausiai lėmė praėjusį šildymo sezoną sukauptos ir nepanaudotos biokuro atsargos ir dėl itin žemų biokuro kainų pasikeitusi rinkos dalyvių strategija ruošiantis kitam šildymo sezonui.

Elektros energijos perdavimo tinklas ir jungtys veikė patikimai – 2020 m. pirmąjį pusmetį dėl aukštos įtampos elektros tinklo sutrikimų, už kuriuos atsakingas operatorius, vartotojams nebuvo pateikta 3,09 MWh elektros energijos. Dujų perdavimo tinklo prieinamumas sistemos naudotojams siekė 100 proc.

Asinchroninių jungčių darbas atitiko ar buvo geresnis nei keliamas 95 proc. tikslinis rodiklis - „NordBalt“ jungties su Švedija prieinamumas rinkai siekė 95 proc. Jungtis su Lenkija „LitPol Link“ veikė beveik be trikdžių - prieinamumas rinkai siekė 98 proc.

Pajamos ir sąnaudos

2020 m. pirmąjį pusmetį konsoliduotos EPSO-G grupės pajamos, palyginti su tuo pačiu laikotarpiu 2019 m., padidėjo  nuo 124,1 mln. eurų iki 132,4 mln. eurų, t.y 6,7 procento. 

Pajamos už elektros energijos perdavimą, palyginti su tuo pačiu laikotarpiu pernai, padidėjo 17,7 proc. iki 40,9 mln. eurų ir sudarė 30,9 proc. visų Grupės pajamų. Perduotos elektros energijos apimties sumažėjimą atsvėrė 23,0 proc. didesnė vidutinė faktinė elektros perdavimo kaina. 

Pajamos už gamtinių dujų transportavimo paslaugas per pirmąjį 2020 m. pusmetį siekė 21,0 mln. eurų, t. y. 6,4 proc. mažesnės, palyginti su tuo pačiu laikotarpiu pernai, labiausiai dėl 16 proc. mažesnio perdavimo paslaugų tarifo bei dėl itin šiltų orų mažesnės dujų perdavimo paklausos metų pradžioje.
Grupės veiklos sąnaudos per pirmuosius šešis 2020 m. mėnesius sudarė 112,6 mln. eurų. Palyginti su tuo pačiu laikotarpiu 2019 m., jos buvo 2,8 mln. eurų mažesnės.

Veiklos pelnas

2020 m. šešių mėnesių EPSO-G Grupės veiklos pelnas iki mokesčių, palūkanų, nusidėvėjimo ir amortizacijos (angl. EBITDA) siekė 37,0 mln. eurų. Palyginti su tuo pačiu laikotarpiu, EBITDA padidėjo 54,3 procento.

EBITDA marža per šį laikotarpį siekė 27,9 proc., palyginti su 19,3 proc. tuo pačiu laikotarpiu pernai.

Paskutinė atnaujinimo data: 2020-08-13