Lietuva ir Lenkija stiprina strateginį bendradarbiavimą energetikoje


2018-03-12
  • A1.jpg

Siekiant stiprinti dvišalį Lietuvos ir Lenkijos dialogą energetikoje, kovo 9 d. abiejų šalių energetikos ministrai pasirašė supratimo memorandumą. Tai pirmasis toks susitarimas tarp dviejų artimiausių kaimynių.

„Energetika, būdama viena iš Lietuvos ir Lenkijos strateginio bendradarbiavimo sričių, nuolat stiprina mūsų santykius, o dabar tai įtvirtiname ir konkrečiu susitarimu. Jame apibrėžti kertiniai abiem šalims rūpimi energetikos klausimai, ties kuriais jau dabar sėkmingai dirbame ir kuriems šiandien suteikėme tvirtą politinį pamatą ilgalaikėje perspektyvoje“, – sako energetikos ministras Žygimantas Vaičiūnas.

Šiuo susitarimu abi šalys išreiškė strateginį interesą integruoti energetikos sektorius į bendrą Europos energetikos rinką ir sustiprinti energetinį saugumą per patikimą ir prieinamą energijos tiekimą.

Susitarime pažymėta, kad Baltijos šalių sinchronizacija su Europos elektros tinklais yra vienas svarbiausių projektų, stiprinant regiono energetinį saugumą bei siekiant visiškai funkcionuojančios ir integruotos Europos Sąjungos (ES) vidaus energijos rinkos. 

Abi šalys sutarė, kad būtina laiku užtikrinti jungties tarp Lietuvos ir Lenkijos (GIPL) projekto įgyvendinimą. Jis leis diversifikuoti dujų tiekimo šaltinius ir integruoti Baltijos valstybių – Suomijos dujų rinkas į Europos dujų rinką, kas padidins regiono energetinį saugumą ir konkurencingumą. 

Siekiant kovoti su grėsmėmis, kurios kyla dėl žemesnių nei ES aplinkosaugos ir branduolinės saugos standartų, taikomų elektros gamyboje trečiosiose šalyse, Lietuva ir Lenkija bendradarbiaus siekdamos užtikrinti lygias konkuravimo sąlygas elektros prekyboje su trečiosiomis šalimis. 

Susitarime taip pat pažymėta, kad Lietuvos ir Lenkijos elektros energijos perdavimo sistemos operatoriai aktyviai bendradarbiaus, užtikrinant elektros sistemų efektyvų veikimą galimų nenumatytų sutrikimų atvejais iki Baltijos šalių elektros sistemų sinchronizacijos.

Lietuva ir Lenkija taip pat sieks plėtoti bendradarbiavimą suskystintųjų gamtinių dujų, energijos efektyvumo, energijos taupymo technologijų ir atsinaujinančių energijos išteklių srityse.

Susitarimas pasirašytas Vyriausybėje, dalyvaujant Lietuvos ministrui pirmininkui Sauliui Skverneliui ir Lenkijos premjerui Mateuszui Morawieckiui.

Paskutinė atnaujinimo data: 2018-03-12