Vyriausybė apsisprendė dėl fizinio barjero įrengimo prie sienos su Baltarusija, jį statys „EPSO-G“


2021-08-23
  • 7217_69f6d41f4d1f423609f23c7d9357a8e8.jpg

Ministrų kabinetas pirmadienį pritarė Vidaus reikalų ministerijos pasiūlymui dėl fizinio barjero įrengimo pasienyje su Baltarusija. Jo ilgis sieks 508 kilometrų, o įrengimo darbus pabaigti planuojama 2022 metais. Vyriausybė taip pat nutarė, kad šio projekto vykdytojas bus Energetikos ministerijos valdoma įmonių grupė „EPSO-G“.

„Fizinis barjeras mums yra būtinas siekiant atremti hibridinę ataką, kurią prieš Lietuvą ir visą ES vykdo Baltarusijos režimas. Šiam Valstybinės reikšmės objektui valdyti ir įgyvendinti pasirinkta įmonė turinti patirties tokio masto projektuose. Skaidrumas ir greitis yra pagrindinis prioritetas vykdant fizinio barjero įrengimą”, – pabrėžė Ministrė Pirmininkė Ingrida Šimonytė.

Planuojama, kad bendras apsauginės tvoros aukštis turi būti ne mažesnis kaip 3 metrai, ji turi būti pagaminta iš metalo ir atspari permainingoms gamtinėms sąlygoms, jos dalis turi būti įleista į gruntą. Preliminari projekto kaina – 152 mln. eurų.

Siekiant, kad darbai būtų vykdomi kuo skaidriau, Vyriausybės nutarimu bus sukurta Projekto priežiūros komisija. Šiai komisijai vadovaus Ministrė Pirmininkė, o į jos sudėtį įeis Vyriausybės nariai, Seimo Biudžeto ir finansų komiteto nariai, Valstybės sienos apsaugos tarnybos (VSAT) vadas, Valstybinės teritorijų planavimo ir statybos inspekcijos viršininkas. Prireikus taip pat bus galima pasitelkti nepriklausomus ekspertus. Komisija stebės visus su projekto įgyvendinimu susijusius procesus ir teiks pasiūlymus dėl sprendimų.

Fizinio barjero įrengimo projektas pripažintas ypatingos valstybinės svarbos projektu, todėl, siekiant šį projektą kuo greičiau įgyvendinti, su juo susijusiems darbams bus teikiama pirmenybė, o projekte dalyvaujančios ministerijos ir kitos institucijos turės spręsti visus su projektu susijusius klausimus skubos tvarka.

Pirmadienį priimtame Vyriausybės nutarime numatyta, kad „EPSO-G“ bus atsakinga už reikalingų projektui įgyvendinti darbų organizavimą ir koordinavimą, bendradarbiavimą su VSAT, kai bus priimami sprendimai dėl tinkamiausių projekto įgyvendinimo būdų, darbams atlikti būtinų dokumentų rengimo, viešųjų pirkimų, sutarčių su rangovais ir jų vykdymo.

„EPSO-G“ yra pasirengusi ir turi būtinų išteklių šiam projektui įgyvendinti, patirties įrengiant sudėtingos infrastruktūros objektus bei gebėjimų suvaldyti su tokio pobūdžio projektų įgyvendinimu susijusias rizikas.

Lietuvoje liepos 2 dieną buvo paskelbta ekstremalioji situacija dėl migrantų antplūdžio. Šiemet Lietuvos ir Baltarusijos sieną neteisėtai kirto daugiau nei 4 tūkst. migrantų.

Paskutinė atnaujinimo data: 2021-09-29