Fizinio barjero prie sienos su Baltarusija įrengimas (2022)

 • SIENA-2021 10 26 RAW-002.jpg

Informacija apie projektą:

Projekto užsakovas: Valstybės sienos apsaugos tarnyba

Projekto vykdytojas: „EPSO-G“

Projekto įgyvendinimą prižiūri tarpinstitucinė projekto priežiūros komisija, kuriai vadovauja Ministrė Pirmininkė. Į komisijos sudėtį taip pat įeina vidaus reikalų, energetikos, krašto apsaugos, aplinkos bei finansų ministrai, Valstybės sienos apsaugos tarnybos vadas, Valstybinės teritorijų planavimo ir statybos inspekcijos viršininkas, projektą vykdančios „EPSO-G“ grupės atstovas.

 

Apie projektą

Baltarusijos režimui pradėjus hibridinę ataką prieš Lietuvą ir į Lietuvą ėmus plūsti nelegaliems migrantams, 2021 metų rugpjūčio 23 dieną Ministrų kabinetas pritarė Vidaus reikalų ministerijos pasiūlymui pasienyje su Baltarusija įrengti fizinį barjerą. Vyriausybė taip pat nutarė, kad šio Valstybinės reikšmės projekto vykdytojas bus Energetikos ministerijos valdoma įmonių grupė „EPSO-G“.

„EPSO-G“ iki 2022 metų rugsėjo prie sienos su Baltarusija įrengs maždaug 500 km ilgio fizinį barjerą. Bendras Lietuvos sienos su Baltarusija ilgis yra 679 kilometrai, daugiau nei 100 kilometrų siena eina upių ir ežerų krantais, kur fizinis barjero įrengimas nenumatytas. Taip pat siena nebus statoma rezervatuose, pelkėtose vietovėse ar kitose dėl sudėtingų gamtos sąlygų neįveikiamose vietose – natūraliame barjere.

 

Du fizinio barjero įrengimo etapai

Siekiant svarbiausiuose pasienio ruožuose fizinį barjerą įrengti kuo skubiau, projektas yra suskaidytas į du etapus.

Pirmojo etapo metu maždaug 100 km fizinis barjeras įrengiamas svarbiausiuose ir didžiausią grėsmę dėl neteisėtų migrantų keliančiuose Druskininkų, A. Barausko ir Adutiškio pasienio užkardų ruožuose. Atlikti darbus šiuose ruožuose pasirinkta „EPSO-G“ grupės įmonė „Tetas“, kuri turi reikšmingą patirtį įgyvendinant infrastruktūros projektus, bendrovėje dirbantys specialistai turi reikiamą kvalifikaciją darbams atlikti. Pirmojo etapo darbai buvo pradėti 2021 metų rugsėjį ir turi būti įgyvendinti iki 2022 metų balandžio 30 dienos.

Siekiant fizinį barjerą įrengti konkurencingomis sąlygomis ir laikantis maksimalaus skaidrumo, antrajam statybos darbų etapui, maždaug 400 km ilgio fizinio barjero ruožui, 2022 metų rugsėjo pabaigoje buvo pradėtos viešųjų pirkimų procedūros, gruodžio pradžioje pasirašytos sutartys su pirkimo metu pasirinktomis įmonėmis „Kauno tiltai“, „Alkesta“, „Brosta“ ir „Tetas“.

Jungtinės veiklos pagrindu dirbančios bendrovės „Kauno tiltai“ ir „Alkesta“ fizinį barjerą įrengs dviejuose maždaug 100 kilometrų ilgio pietiniame ir maždaug 70 kilometrų ilgio šiauriniame ruožuose. Maždaug 100 kilometrų ilgio pietrytiniame ruože koncertiną ir tvorą įrengs bendrovė „Brosta“, o rytiniame maždaug 100 kilometrų ilgio ruože koncertiną įrengs ir tvorą statys „EPSO-G“ grupės bendrovė „Tetas“. Fizinį barjerą antrojo etapo ruožuose bendrovės įrengs iki 2022 metų rugsėjo 1 dienos.

 

Fizinio barjero konstrukcija ir įrengimo eiga

Fizinį barjerą sudaro viena šalia kitos nutiestos koncertinos piramidė ir tvora su viena koncertinos spirale viršuje. Koncertinos piramidė formuojama iš 6 dalių-spiralių (3+2+1). Prie pasienio stulpų tvoroje bus įrengiami varteliai ir siauresnė 5 dalių koncertinos piramidė (2+2+1).

Įrengiant fizinį barjerą pasienio ruože, prie pat valstybinės sienos ribos visų pirma tiesiama koncertinos piramidė. Nutiesus ją, prie pat piramidės bus įrengiami tvoros segmentai su viena koncertinos spirale viršuje. Bendras tvoros su koncertina aukštis virš žemės sieks maždaug 4 metrus.

 

Projekto naujienos

2022 m. sausio 24 d. Fizinį barjerą pasienyje su Baltarusija stato maždaug 600 darbuotojų

2021 m. gruodžio 28 d. Pasienyje su Baltarusija pradėti fizinio barjero antrojo etapo įrengimo darbai 

2021 m. lapkričio 26 d. Fizinio barjero priežiūros komisija pritarė projekto antrojo etapo sutarčių pasirašymui

2021 m. lapkričio 12 d. Pasienyje su Baltarusija spartinami fizinio barjero įrengimo darbai

2021 m. spalio 27 d. Svarbiausiuose pasienio su Baltarusija ruožuose sumontuoti pirmieji 4 metrų aukščio tvoros segmentai

2021 m. spalio 18 d. Pasiūlymus statyti fizinį barjerą pasienyje su Baltarusija pateikė 12 bendrovių

2021 m. rugsėjo 29 d. „EPSO-G“ pradeda fizinio barjero prie sienos su Baltarusija antrojo etapo pirkimo procedūras

2021 m. rugsėjo 29 d. „Tetas“ pradėjo fizinio barjero prie sienos su Baltarusija įrengimo darbus

2021 m. rugsėjo 21 d. „EPSO-G“ baigia rinkos konsultacijas dėl fizinio barjero antrojo etapo įrengimo, kitą savaitę bus skelbiamas viešasis pirkimas

2021 m. rugsėjo 13 d. Fizinio barjero prie sienos su Baltarusija pirmąjį etapą įrengs grupės „EPSO-G“ įmonė „Tetas“

2021 m. rugsėjo 10 d. „EPSO-G“ pradėjo konsultaciją su rinkos dalyviais dėl fizinio barjero prie Baltarusijos sienos įrengimo

2021 m. rugpjūčio 23 d. Vyriausybė apsisprendė dėl fizinio barjero įrengimo prie sienos su Baltarusija, jį statyts „EPSO-G“

 

Svarbios nuorodos

Dėl Lietuvos Respublikos Vyriausybės 2021 m. rugpjūčio 23 d. nutarimo Nr. 680 „Dėl Lietuvos Respublikos fizinio barjero Lietuvos Respublikos teritorijoje prie Europos Sąjungos išorės sienos su Baltarusijos Respublika įrengimo įstatymo įgyvendinimo“ pakeitimo

Lietuvos Respublikos Vyriausybės nutarimas dėl Lietuvos Respublikos fizinio barjero Lietuvos Respublikos teritorijoje prie Europos Sąjungos išorinės sienos su Baltarusijos Respublika įrengimo įstatymo įgyvendinimo

Lietuvos Respublikos fizinio barjero Lietuvos Respublikos teritorijoje prie Europos Sąjungos išorės sienos su Baltarusijos Respublika įrengimo įstatymas

 

PROJEKTO TIKSLAI IR SVARBA:

Fizinio barjero prie sienos su Baltarusija įrengimo pirmasis etapas

 • Fizinis barjeras įrengiamas labiausiai pažeidžiamose vietose prie sienos su Baltarusija – Druskininkų, A. Barausko ir Adutiškio pasienio užkardų ruožuose.
 • Bendras šių padalinių saugomo sienos ruožo su Baltarusija ilgis yra daugiau kaip 100 kilometrų.
 • Fizinio barjero įrengimo pirmojo etapo darbus įgyvendina „EPSO-G“ valdoma įmonė „Tetas“.
 • Projektavimo, medžiagų pirkimo bei tiekimo, statybos ir kitus susijusius darbus, pagal Valstybės sienos apsaugos tarnybos (VSAT) pateiktą techninę užduotį „Tetas“ atliks už maždaug 30 mln. eurų (skaičiuojant be PVM).
 • Pirmojo etapo darbus planuojama baigti iki 2022 metų balandžio 30 dienos.

 

 Fizinio barjero prie sienos su Baltarusija įrengimo antrasis etapas

 • Fizinis barjeras įrengiamas maždaug 400 km ilgio pasienio su Baltarusija ruožuose.
 • Fizinio barjero įrengimo darbams atlikti 2021 metų rugsėjo 30 dieną buvo paskelbtas pirkimas.
 • Gruodžio pradžioje „EPSO-G“ pasirašė sutartis su pirkimo laimėtojais dėl projekto II etapo įrengimo.
 • Du antrojo projekto etapo ruožus – maždaug 100 kilometrų ilgio pietinį ruožą ir maždaug 70 kilometrų ilgio šiaurinį ruožą – įrengs jungtinės veiklos pagrindu dirbsiančios bendrovės „Kauno tiltai“ ir „Alkesta“. Sutarčių su šiomis bendrovėmis vertė siekia atitinkamai 16,6 mln. eurų ir 15,6 mln. eurų (skaičiuojant be PVM).
 • Maždaug 100 kilometrų ilgio pietrytiniame ruože koncertiną ir tvorą įrengs bendrovė „Brosta“, sutarties su ja vertė siekia maždaug 27,1 mln. eurų (skaičiuojant be PVM).
 • Rytiniame maždaug 100 kilometrų ilgio ruože koncertiną įrengs ir tvorą statys „EPSO-G“ grupės bendrovė „Tetas“, sutarties vertė – maždaug 29,1 mln. eurų (skaičiuojant be PVM).
 • Fizinio barjero įrengimo darbus planuojama baigti iki 2022 metų rugsėjo 1 dienos.
Paskutinė atnaujinimo data: 2022-01-24