Fizinio barjero prie sienos su Baltarusija įrengimas (2022)

  • JA5A4800.jpg

Informacija apie projektą:

Projekto užsakovas: Valstybinė sienos apsaugos tarnyba

Projekto vykdytojas: „EPSO-G“

Projekto įgyvendinimą prižiūri tarpinstitucinė projekto priežiūros komisija, kuriai vadovauja Ministrė Pirmininkė. Į komisijos sudėtį taip pat įeina vidaus reikalų, energetikos, krašto apsaugos, aplinkos bei finansų ministrai, Valstybės sienos apsaugos tarnybos vadas, Valstybinės teritorijų planavimo ir statybos inspekcijos viršininkas, projektą vykdančios „EPSO-G“ grupės atstovas.

Apie projektą

Baltarusijos režimui pradėjus hibridinę ataką prieš Lietuvą ir į Lietuvą ėmus plūsti nelegaliems migrantams, 2021 m. rugpjūčio 23 dieną Ministrų kabinetas pritarė Vidaus reikalų ministerijos pasiūlymui pasienyje su Baltarusija įrengti fizinį barjerą. Vyriausybė taip pat nutarė, kad šio Valstybinės reikšmės projekto vykdytojas bus Energetikos ministerijos valdoma įmonių grupė „EPSO-G“.

„EPSO-G“ iki 2022 metų rugsėjo prie sienos su Baltarusija įrengs maždaug 500 km ilgio fizinį barjerą. Bendras Lietuvos sienos su Baltarusija ilgis yra 679 kilometrai, daugiau nei 100 kilometrų siena eina upių ir ežerų krantais, kur fizinis barjero įrengimas nenumatytas. Taip pat siena nebus statoma rezervatuose, pelkėtose vietovėse ar kitose dėl sudėtingų gamtos sąlygų neįveikiamose vietose – natūraliame barjere.

Du fizinio barjero įrengimo etapai

Siekiant svarbiausiuose pasienio ruožuose fizinį barjerą įrengti kuo skubiau, projektas yra suskaidytas į du etapus.

Pirmojo etapo metu maždaug 100 km fizinis barjeras bus įrengiamas svarbiausiuose ir didžiausią grėsmę dėl neteisėtų migrantų keliančiuose Druskininkų, A. Barausko ir Adutiškio pasienio užkardų ruožuose. Atlikti darbus šiuose ruožuose buvo pasirinkta „EPSO-G“ grupės įmonė „Tetas“, kuri turi reikšmingą patirtį įgyvendinant infrastruktūros projektus, bendrovėje dirbantys specialistai turi reikiamą kvalifikaciją darbams atlikti. Be to, kaip valstybės valdomai įmonei, šiai bendrovei nėra būtinas papildomas vertinimas dėl atitikties nacionalinio saugumo interesams, todėl pirmojo etapo darbai buvo pradėti ir įgyvendinami greičiau.

Projekto priežiūros komisija esmines sutarties su šia bendrove sąlygas patvirtino rugsėjo 13 dieną, rugsėjo pabaigoje Druskininkų pasienio ruože „Tetas“ pradėjo fizinio barjero įrengimo darbus.

Siekiant fizinį barjerą įrengti konkurencingomis sąlygomis ir laikantis maksimalaus skaidrumo, antrajam statybos darbų etapui, maždaug 400 km ilgio fizinio barjero ruožui, rugsėjo 30 dieną buvo pradėtos viešųjų pirkimų procedūros. Sutartis su pirkimo metu pasirinktomis įmonėmis planuojama pasirašyti lapkričio pabaigoje.

Fizinio barjero konstrukcija ir įrengimo eiga

Fizinį barjerą sudaro viena šalia kitos nutiestos koncertinos piramidė ir tvora su viena koncertinos spirale viršuje. Koncertinos piramidė formuojama iš 6 dalių-spiralių (3+2+1). Prie pasienio stulpų tvoroje bus įrengiami varteliai ir siauresnė 5 dalių koncertinos piramidė (2+2+1).

Įrengiant fizinį barjerą pasienio ruože, prie pat valstybinės sienos ribos visų pirma tiesiama koncertinos piramidė. Nutiesus ją, prie pat piramidės bus įrengiami tvoros segmentai su viena koncertinos spirale viršuje. Bendras tvoros su koncertina aukštis virš žemės sieks maždaug 4 metrus.

Projekto naujienos

2021 m. rugsėjo 21 d. „EPSO-G“ BAIGIA RINKOS KONSULTACIJAS DĖL FIZINIO BARJERO ANTROJO ETAPO ĮRENGIMO, KITĄ SAVAITĘ BUS SKELBIAMAS VIEŠASIS PIRKIMAS

2021 m. rugsėjo 13 d. FIZINIO BARJERO PRIE SIENOS SU BALTARUSIJA PIRMĄJĮ ETAPĄ ĮRENGS GRUPĖS „EPSO-G“ ĮMONĖ „TETAS“

2021 m. rugsėjo 10 d. „EPSO-G“ PRADĖJO KONSULTACIJĄ SU RINKOS DALYVIAIS DĖL FIZINIO BARJERO PRIE BALTARUSIJOS SIENOS ĮRENGIMO

2021 m. Rugpjūčio 23 d. VYRIAUSYBĖ APSISPRENDĖ DĖL FIZINIO BARJERO ĮRENGIMO PRIE SIENOS SU BALTARUSIJA, JĮ STATYS „EPSO-G“

 

Svarbios nuorodos

Dėl Lietuvos Respublikos Vyriausybės 2021 m. rugpjūčio 23 d. nutarimo Nr. 680 „Dėl Lietuvos Respublikos fizinio barjero Lietuvos Respublikos teritorijoje prie Europos Sąjungos išorės sienos su Baltarusijos Respublika įrengimo įstatymo įgyvendinimo“ pakeitimo

Lietuvos Respublikos Vyriausybės nutarimas dėl Lietuvos Respublikos fizinio barjero Lietuvos Respublikos teritorijoje prie Europos Sąjungos išorinės sienos su Baltarusijos Respublika įrengimo įstatymo įgyvendinimo

Lietuvos Respublikos fizinio barjero Lietuvos Respublikos teritorijoje prie Europos Sąjungos išorės sienos su Baltarusijos Respublika įrengimo įstatymas

PROJEKTO TIKSLAI IR SVARBA:

Fizinio barjero prie sienos su Baltarusija įrengimo pirmasis etapas

  • Fizinis barjeras įrengiamas labiausiai pažeidžiamose vietose prie sienos su Baltarusija – Druskininkų, A. Barausko ir Adutiškio pasienio užkardų ruožuose.
  • Bendras šių padalinių saugomo sienos ruožo su Baltarusija ilgis yra daugiau kaip 100 km.
  • Fizinio barjero įrengimo pirmojo etapo darbus įgyvendina „EPSO-G“ valdoma įmonė „Tetas“.
  • Projektavimo, medžiagų pirkimo bei tiekimo, statybos ir kitus susijusius darbus, pagal Valstybės sienos apsaugos tarnybos (VSAT) pateiktą techninę užduotį „Tetas“ atliks už maždaug 30 mln. eurų be PVM (36,3 mln. eurų su PVM).
  • Pirmojo etapo darbus planuojama baigti ne vėliau kaip iki 2022 m. balandžio 30 dienos.

 

 Fizinio barjero prie sienos su Baltarusija įrengimo antrasis etapas

  • Fizinis barjeras įrengiamas maždaug 400 km ilgio pasienio su Baltarusija ruožuose.
  • Fizinio barjero įrengimo darbams atlikti rugsėjo 30 dieną buvo paskelbtas pirkimas. Sutartis su pirkimo metu pasirinktomis įmonėmis planuojama pasirašyti lapkričio pabaigoje.
  • Fizinio barjero įrengimo darbus planuojama baigti  iki 2022 m. rugsėjo 1 dienos.
Paskutinė atnaujinimo data: 2021-11-08