Europos Komisijai pateikta paraiška antrajam sinchronizacijos darbų etapui


2020-05-27
  • HL 2.jpg

VILNIUS. Antradienį, gegužės 26 d., keturių šalių – Lietuvos, Latvijos, Estijos ir Lenkijos elektros perdavimo sistemos operatoriai pateikė bendrą 1,2 mlrd. eurų paraišką Baltijos šalių elektros tinklų sinchronizacijos su Europos tinklais projektui finansuoti. Lietuvos dalis sudaro beveik 40 proc. –  462 mln. eurų.

Paraišką keturių šalių operatoriai teikia Europos infrastruktūros tinklų (angl. „Connecting Europe Facility“, CEF) fondui, iš kurio pirmajam etapui Lietuva, Latvija ir Estija gavo maksimalų galimą 75 proc. finansavimą – 323 mln. eurų. Lietuvos projektams šiuo etapu skirta 125 mnl. eurų.

„Ši paraiška žymi antrojo sinchronizacijos etapo pradžią, į kurį kartu žengia nebe trys, o keturios šalys – Lietuva, Latvija, Estija ir Lenkija. Šiam žingsniui pagrindą klojome trejus metus. Svarbiausias mūsų energetinės nepriklausomybės projektas yra kaip niekada arti tikslo, turintis aukščiausią ES, regioninį ir nacionalinį sutarimą ir palaikymą. Ne mažiau svarbu, kad Lietuvoje darbai nebuvo sustoję net ir šiuo sudėtingu karantino laikotarpiu, dirbama intensyviai ir pagal planą“, – sako energetikos ministras Žygimantas Vaičiūnas.

Šalyje jau beveik pustrečio mėnesio besitęsiantis karantinas nestabdo įsibėgėjusių sinchronizacijai svarbių infrastruktūros darbų. Vyriausybė yra patvirtinusi keturiolika sinchronizacijos infrastruktūros projektų, kuriems suteiktas ypatingos valstybinės svarbos statusas. 

2019 m. buvo baigti 330 kV Bitėnų transformatorių pastotės išplėtimo darbai. Į pabaigą juda 110 kV elektros perdavimo linijos Pagėgiai-Bitėnai statybos – šis projektas ne tik sustiprins Lietuvos elektros sistemą Kaliningrado pasienyje, bet ir kartu padės pamatus vėjo parkų integracijai. Intensyvūs darbai vyksta aplink sostinę – baigti trys ketvirtadaliai 330 kV oro linijos Lietuvos elektrinė – Vilnius rekonstrukcijos darbų. Taip pat jau beveik trys ketvirtadaliai darbų baigti Šiaurės rytų Lietuvos elektros perdavimo tinklo optimizavimo ir paruošimo sinchroniniam darbui su kontinentinės Europos energetikos sistema projekte.

Vienas iš svarbiausių sinchronizacijos projekto darbų – sinchroninių kompensatorių, kurie skirti sistemos darbo stabilumui užtikrinti, įrengimas. Lietuvoje, Latvijoje ir Estijoje bus įrengta po tris sinchroninius kompensatorius. Vyksta techninis pasirengimas šiems darbams.

Svarbiausias ir didžiausias sinchronizacijos projektas – „Harmony Link“ jūrinė jungtis. Šiandien Lietuvos ir Lenkijos elektros perdavimo tinklo operatoriai „Litgrid“ ir PSE S.A. pasirašė šio projekto įgyvendinimo etapo bendradarbiavimo sutartį, kuria abi šalys įsipareigoja lygiomis dalimis prisidėti prie „Harmony Link“ įrengimo. Bendra projekto vertė sieks apie 680 mln. eurų.

Šiuo metu intensyviai vyksta šio projekto parengiamieji darbai. Šiandien pasirašytas susitarimas užtikrins pasirengimą projekto rangos darbų pirkimui.

Sinchronizacija yra svarbiausias Baltijos šalių energetinio saugumo projektas ir prioritetinis ES projektas, kurio bendra vertė sieks iki 1,65 mlrd. eurų.

Paskutinė atnaujinimo data: 2020-05-27