Fizinio barjero prie sienos su Baltarusija pirmąjį etapą įrengs grupės „EPSO-G“ įmonė „Tetas“


2021-09-13
  • LRVK20210913-15.jpg

Svarbiausiuose maždaug 111 kilometrų ilgio sienos su Baltarusija ruožuose fizinio barjero statybos darbus atliks „EPSO-G“ grupės įmonė UAB „Tetas“. Tam pritarė Ministrės Pirmininkės vadovaujama Projekto priežiūros komisija, pirmadienį patvirtinusi esmines sutarties su šia bendrove sąlygas. Įgyvendinant projekto pirmąjį etapą, svarbiausiuose ir didžiausią grėsmę dėl neteisėtų migrantų keliančiuose Druskininkų, A. Barausko ir Adutiškio pasienio užkardų ruožuose darbus „Tetas“ ketina pradėti rugsėjo antroje pusėje.

Sutartyje su „Tetas“ numatyta, kad bendrovė už maždaug 30 mln. eurų be PVM (36,3 mln. eurų su PVM) įrengs fizinį barjerą 111 kilometrų pasienio ruože, įskaitant projektavimą, medžiagas, statybos ir kitus susijusius darbus pagal Valstybės sienos apsaugos tarnybos (VSAT) pateiktą techninę užduotį. Remiantis sutartimi darbai turi būti užbaigti ne vėliau kaip iki 2022 metų balandžio 30 dienos.

Pirmojo etapo statybų darbams „Tetas“ buvo pasirinkta vadovaujantis rugpjūtį Seimo priimtomis įstatymo nuostatomis, atsižvelgiant į būtinybę projekto įgyvendinimą pradėti kuo anksčiau. Ilgametę patirtį įgyvendinant infrastruktūros projektus turinčioje bendrovėje dirba maždaug 400 savo srities specialistų, turinčių visą reikiamą kvalifikaciją darbams atlikti. Be to, kaip valstybės valdomai įmonei, šiai bendrovei nėra būtinas papildomas vertinimas dėl atitikties nacionalinio saugumo interesams – taip taupomas laikas projektui įgyvendinti.

Bendras fizinio barjero prie sienos su Baltarusija ilgis sudarys mažiau nei 500 kilometrų. Tikslus jo ilgis paaiškės vykdant projektavimo ir statybos darbus – siena nebus statoma pelkėtose vietovėse ar kitose dėl sudėtingų gamtos sąlygų neįveikiamose vietose. Bendras Lietuvos sienos su Baltarusija ilgis yra 679 kilometrai, daugiau nei 100 kilometrų siena eina upių ir ežerų krantais, kur fizinis barjeras nenumatytas.

Ruošiantis antrajam, maždaug 400 kilometrų ilgio, fizinio barjero statybos etapui, „EPSO-G“ praėjusią savaitę Centrinėje viešųjų pirkimų informacinėje sistemoje paskelbė pagrindines planuojamo antrojo fizinio barjero etapo statybos darbų pirkimo sąlygas, įskaitant VSAT kartu su „EPSO-G“ specialistais parengtą techninę specifikaciją.

Po rinkos konsultacijos, kurios metu siekiama gauti išsamų grįžtamąjį ryšį iš rinkos dalyvių, bus pabaigti rengti pirkimo dokumentai ir rugsėjo antroje pusėje paskelbtas antrojo fizinio barjero etapo statybos darbų pirkimas. Jo pabaigoje sutartis bus pristatoma Projekto priežiūros komisijoje ir, gavus sutikimą, ketinama pasirašyti sutartis su keliomis darbus numatytais terminais galinčiomis atlikti bendrovėmis.

Turto valdymo ir ūkio departamentas prie Vidaus reikalų ministerijos (TVŪD) pagal Valstybės sienos apsaugos tarnybos įgaliojimą dar liepos mėnesį pradėjo vykdyti kompleksinį pirkimą, siekiant padengti koncertinos piramide pasienio ruožą su Baltarusija. Maksimali ruožo padengimo kaina su visomis medžiagomis bei darbais siektų 32 mln. eurų. Pirkimo sąlygose numatyta, kad kiekvienai pirkimo daliai bus sudaromos preliminarios sutartys, o prekės bei darbai bus perkami pagal faktinį poreikį. Šiuo metu jau žinoma, kad realus poreikis bus mažesnis, nes Lietuva sulaukė tarptautinės pagalbos – dalį koncertinos dovanojo Estija, Ukraina, o darbus labiausiai migrantų kertamuose ruožuose suskubo atlikti Lietuvos kariuomenės kariai bei Priešgaisrinės apsaugos ir gelbėjimo departamento pareigūnai.

Pasiūlymus dėl TVŪD vykdomo pirkimo pateikė beveik 30 potencialių tiekėjų, kurie skirtingose pirkimų dalyse varžosi dėl komplektinių dalių tiekimo bei darbų atlikimo. Preliminarios sutartys bus sudarytos su visais reikalavimus atitinkančiais tiekėjais, o dėl kiekvieno konkretaus užsakymo tiekėjai varžysis tarpusavyje. Baigus vertinti pasiūlymus, preliminarių sutarčių vykdymas bus perduotas už projekto įgyvendinimą atsakingai bendrovei „EPSO-G“.

Projekto priežiūros komisijai vadovauja Ministrė Pirmininkė, į šios komisijos sudėtį taip pat įeina vidaus reikalų, energetikos, krašto apsaugos, aplinkos bei finansų ministrai, Valstybės sienos apsaugos tarnybos vadas, Valstybinės teritorijų planavimo ir statybos inspekcijos viršininkas, projektą vykdančios „EPSO-G“ grupės atstovas.

Nuotrauka: Laima Penek, Lietuvos Respublikos Vyriausybė

Paskutinė atnaujinimo data: 2021-09-29